Председник Египатског савета за спољне послове и бивши министар спољних послова Египта, Њ.е. амбасадор Мохамед Абдел Хаи Ел-Ораби, одржао је онлајн предавање на тему „Блиски исток и северна Африка у свету који се мења“. Предавањем је модерирала др Ивона Лађевац, заменик директора Института за међународну политику и привреду. На самом почетку, гостима се обратио директор Института, проф. др Бранислав Ђорђевић, који је поздравивши присутне, истакао важност одржавања научне сарадње између Египта и Србије коју прате традиционално добри билатерални односи.

Амбасадор Ел-Ораби се у свом излагању осврнуо на тренутни оружани сукоб на простору Појаса Газе, затим је говорио о стратешкој компетицији великих сила на подручју Блиског истока и северне Африке, те о растућем утицају Египта у посредовању у међународним кризама.

Предавању су, осим истраживача Института, присуствовали и представници дипломатског кора, као и заинтересована академска јавност. Након предавања одржана је дискусија.