Институт за међународну политику и привреду је, у оквиру споразума о сарадњи са Одељењем за политичке науке Универзитета Сапијенца из Рима, организовао округли сто  „Значај Балкана у глобалном геополитичком надметању“.

Скуп је отворио професор Паоло Селари, који је указао на тежишне геополитичке моменте од 1999. године до данас. Др Александар Митић је представио кинеско присуство на Балкану и медијске представе о њиховој активности док је др Наташа Станојевић говорила о економским последицама украјинског рата на економије и посебну трговину регионалних земаља. Др Стеван Гајић, научни сарадник Института за европске студије, представио је руску политику на Балкану и посебно спрам Србије. Чланак др Мусе Абдулахија о енергетској политици у Централној Азији презентовао је коаутор др Џафар из Техерана. Потом је др Слободан Јанковић, начелник Центра за суседство и Средоземље излагао на тему геополитичког значаја Балкана у мултиполарном свету.

У дискусији су учествовали истраживачи и студенти из Србије и Италије.