У присуству господина Бранка Ружића, првог потпредседника Владе Републике Србије и министра науке, просвете и технолошког развоја, проф. др Бранислав Ђорђевић, директор Института за међународну политику и привреду, потписао је Меморандум о разумевању о сарадњи и подршци  процесу институционалне трансформације Института.

Потписивањем Меморандума, Институт започиње са спровођењем Плана трансформације, који се финансира и реализује кроз партнерство Републике Србије, Светске банке и Европске уније, ради додатног улагања у науку, технолошки развој, иновације и иновативно предузетништво.

У групи од шест научноистраживачких института обухваћених пројектом трансформације, Институт за међународну политику и привреду је једини из области друштвено-хуманистичких наука.