Институт за међународну политику и привреду, у сарадњи са Институтом за безбедност, одбрану и мир Филозофског факултета Универзитета Св. Кирил и Методиј у Скопљу и Институтом за европске студије из Београда, одржао је у уторак 26.10.2021. године, у формату онлајн конференције, округли сто са међународним учешћем под називом „Србија и Северна Македонија: стање и перспективе“. Посебна пажња на скупу била је посвећена политичким односима Републике Србије и Северне Македоније, са акцентом на српско-македонске друштвене и културне везе.

Уводна обраћања и поздравне говоре одржали су проф. др Бранислав Ђорђевић, директор Института за међународну политику и привреду, проф. др Ратко Дуев, декан Филозофског факултета, Скопље и др Миша Ђурковић, директор Института за европске студије. Модератор конференције био је др Слободан Јанковић, начелник Центра за суседство и Средоземље (ИМПП), док су учесници скупа били проф. др Тони Милески, Универзитет Св. Климент и Методиј, др Ненад Васић, ИМПП, др Стеван Гајић, ИЕС и мр Бранка Костић–Марковић, Универзитет Св. Кирил и Методиј. Након излагања учесника посвећених актуелном стању и перспективама српско-македонских односа и обраћања коментатора скупа др Марине Костић (ИМПП) уследила је дискусија о бројним и актуелним питањима.