Др Нуно Моргадо, професор са Факултета друштвених наука Карловог универзитета у Прагу, одржао је предавање на тему „Болсонаров Бразил у Латинској Америци данашњице” у Великој сали Института за међународну политику и привреду. Посматрајући претходне две декаде и резултате претходних администрација, професор Моргадо је издвојио кључне проблеме са којима се Бразил суочавао у безбедносном, економском и образовном сектору. Кроз истицање високе стопе убистава, трговине дрогом, високе корупције и утицаја левичарског Форума Сао Пауло у формулацији спољне политике Бразила, професор Моргадо је поставио контекст у оквирима којег је Жаир Месијас Болсонаро изабран за председника Бразила. Анализирајући Болсонарове говоре, предавач је идентификовао кључне циљеве и модалитете акције новоизабраног председника, у наведеним секторима, кроз које Болсонаро тежи да уклони проблеме са којима се Бразил суочавао у претходним декадама. Иако је Болсонаро представљен у медијима као популистички и крајње десничарски политичар, професор Моргадо заступа становиште, засновано на бази емпиријских резултата говора и модалитета акције, према којем Болсонаров политички програм не представља крајње десничарску већ пре стандардну конзервативну агенду, која тежи већој децентрализацији Бразила, смањењу бирократије и бирократских процедура, као и већој либерализацији и приватизацији привреде Бразила. На крају, професор Моргадо се осврнуо и на ситуацију у Венецуели и њен утицај на Бразил и Болсонаров политички програм, истичући оштро супротстављање Бразила режиму Николаса Мадура. Предавању и краткој дебати су присуствовали чланови домаће академске заједнице, као и истраживачи и алумнисти Института за међународну политику и привреду.