Проф. др Жанг Лихуа, директорка Истраживачког центра за односе Кине и Европске уније на Ћингхуа универзитету у Пекингу, одржала је предавање о кинеској дипломатији у новој ери и основним вредностима на којима она почива, у Великој сали Института за међународну политику и привреду. Након осврта на дипломатију претходних председника Народне Републике Кине у новој ери која је почела 1978. године, професорка Жанг је део предавања посветила садашњем председнику Кине и његовој спољној политици. Си Ђингпинг води спољну политику базирану на изградњи нових међудржавних односа и стварању нове заједничке будућности за човечанство. Предавачица је истакла да је Кина од 2014. године успоставила односе са 58 земаља, да учествује у међународним организацијама и да даје значајан допринос мировним мисијама Уједињених нација, те нагласила велики успех иницијативе „Појас и пут”. Други део предавања био је посвећен филозофским основама кинеске дипломатије. Вођена пре свега Конфучијевим мислима, професорка Жанг је представила традиционалне вредности кинеског друштва – хармонију, добронамерност, праведност, љубазност, мудрост и веру – и анализирала њихово испољавање у дипломатским активностима. Тако нпр. хармонија доводи до политике мира, једнакости и заједничког стварања, а доброчинство се види у помоћи коју Кина пружа афричким државама и супротстављању америчком мешању у Сирији и Венецуели. „Нећемо напасти ако нисмо нападнути, али ако будемо напатнути сигурно ћемо извршити контранапад” – кинеска је максима која појашњава на који начин и садашњи председник види праведност у служби меке и тврде моћи. Професорка је закључила да су традиционалне кинеске културне вредности различите од „хладноратовске” политике надмоћи јачег над слабијим. Нови вид за решавање међународних спорова професорка Жанг види управо у мирној коегзистенцији, хармoнији у различитости и тражењу заједничког. Предавању и краткој дебати присуствовали су чланови домаће академске заједнице и истраживачи и алумнисти Института за међународну политику и привреду.