Др Владимир Маљавин, еминентни руски синолог и професор Факултета за међународну политику и економију московске Високе школе за економију и Далекоисточног федералног универзитета у Владивостоку, одржао је на Институту за међународну политику и привреду предавање под називом “Rethinking Eurasia: Meta-civilizational matrices and cultural patterns”. Током свог предавања, професор Маљавин је истакао тренд актуелног редефинисања политичке организације у Евроазији, указујући на њен историјски, културни и цивилизацијски контекст. Осврћући се на значај друштвеног и политичког поретка, предавач је указао на могућност разумевања позиције евроазијског простора у глобалном систему кроз оптику оријенталистичке интелектуалне традиције тамошњих народа, превасходно кинеске филозофије. Запажени развој Кине, Русије и Индије посматран кроз призму њиховог актуелног ангажмана и поштовање традиционалних филозофских мисли говори у прилог јачања политике активне коегзистенције. Професор Маљавин је закључио да једна од највећих бојазни данашњице је непредвидивост појединих тенденција и континуитета у геополитичкој стварности. Предавању и краткој дебати присуствовали су чланови домаће академске заједнице и истраживачи и алумнисти Института за међународну политику и привреду.