Институт за међународну политику и привреду и Криминалистичко-полицијски универзитет из Београда организовали су трибину „Регионална безбедност на Балкану: стање и тенденције”. У уводном делу трибине, учесницима су се обратили проф. др Бранислав Ђорђевић, директор Института, и проф. др Саша Мијалковић, проректор за међународну и интеринституционалну сарадњу Криминалистичко-полицијског универзитета. Трибина је имала четири уводничарке – две из Института и две са Криминалистичко-полицијског универзитета. Др Марина Костић, научни сарадник на Институту за међународну политику и привреду, мапирала је кључне систематске, регионалне и унутрашње изазове на Балкану. У наставку, мср Невена Шекарић, истраживач-приправник на Институту за међународну политику и привреду, анализирала је безбедносну динамику у овом региону из угла теорије регионалног безбедносног комплекса, наглашавајући статусе Републике Српске и Косова и Метохије као кључна безбедносна питања. Др Марија Поповић Манчевић, доценткиња на Криминалистичко-полицијском универзитету, истакла је да је Европска унија главни иницијатор сарадње на Западном Балкану, те да међу овим државама постоји консензус око главних безбедносних претњи. Др Драгана Чворовић, доценткиња на Криминалистичко-полицијском универзитету, представила је резулате регионалне кривично-процесне сарадње у последњих неколико година. Током продуктивне дискусије, учесници су, између осталог, отворили питања утицаја глобализације и национализма на безбедност региона, значаја обновљивих извора енергије и предвиђених механизама за контролу поштовања обавеза из међунардноправних уговора потписаних у овој области.