Њ.е. господин Александар Боцан-Харченко, амбасадор Руске Федерације у Републици Србији, одржао је предавање о балканској политици Руске Федерације у Великој сали Института. Госпoдин Боцан-Харченко је говорио о стратешким опредељењима Русије у погледу Балкана, актуелним питањима енергетске политике и односа са Европском унијом и НАТО-ом. Руски амбасадор је нагласио да без решавања отворених питања на Балкану нема стабилности у Европи, истичући нерешено питање Косова и Метохије као један од најважнијих узрока постојеће нестабилности на Западном Балкану. Руска Федерација подржава наставак разговора Београда и Приштине, али под једнаким условима и уз успостављање узајамног поверења. Предавању су присуствовали бројни представници дипломатског кора у Београду, чланови академске заједнице, истраживачи и алумнисти Института за међународну политику и привреду, студенти београдских универзитета  и представници домаћих и страних медија.