Институт за међународну политику и привреду организовао је трибину „Ко је пироман, а ко ватрогасац на Блиском истоку?” о интересима различитих актера који делују у том турбулентном делу света. Као уводничари на трибини су говорили врсни познаваоци Блиског истока – Бојан Бркић, уредник спољнополитичке редакције РТС, доц. др Владимир Ајзенхамер са Факултета безбедности Универзитета у Београду, доц. др Марко Гагић са Филолошког факултета Универзитета у Београду и др Владимир Трапара из Института за међународну политику и привреду. Уводничари су изнели сопствена виђења политике САД и Русије према овом региону, о мотивима Турске за њен регионални ангажман и посебно за упад у Сирију, те о узроцима и последицама рата у Јемену. Учесници дебате су истакли да је Русија, између осталог, ангажована у Сирији како би предупредила евентуални директнији сукоб са Западом. Гости су уз модерирање др Слободана Јанковића, начелника Центра за суседство и Средоземље Института за међународну политику и привреду, одговарали на питања из бројне публике.