Др Јелица Горданић, виша научна сарадница Института, учествовала је путем алата MicrosoftTeams на VIII међународном конгресу „Идентификација и последице општих интереса међународне заједнице: Допринос Европе и Америке” (Identificación y consecuencias de los intereses generales de la comunidad internacional: Aportación de Europa y América).

Конгрес је одржан 17. и 18. јула 2026. године на Шпанском колеџу у Паризу, у организацији Универзитета Карлос III и Центра за ибероамеричке студије Универзитета краљ Хуан Карлос из Мадрида.

Др Горданић је излагала на тему „Дигитални јаз и циљеви одрживог развоја: значај за међународну заједницу”. Наглашавајући да је превазилажење дигиталног јаза предуслов за остваривање Агенде 2030, у свом излагању је посебну пажњу посветила специфичним Циљевима одрживог развоја: квалитетном образовању (ЦОР 4), родној равноправности (ЦОР 5), индустрији, иновацијама и инфраструктури (ЦОР 9) и смањењу неједнакости (ЦОР 10), уз критички осврт на најважније иницијативе Уједињених нација усмерене на решавање овог проблема.

Догађај је окупио истраживаче и истраживачице из Француске, Шпаније, Пољске, Марока, Србије и Швајцарске, пружајући платформу за академску дискусију о изазовима који обликују савремену међународну заједницу.